Strona główna → DZIEŃ ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

DZIEŃ ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

6 grudnia obchodzimy DZIEŃ ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Każdego roku w grudniu czekamy na świętego Mikołaja, który odwiedza ulice wielkich miast i chodzi po wiejskich drogach, odwiedza domy katolickie
i prawosławne, a nawet protestanckie.

Kim był św. Mikołaj?

Mikołaj urodził się w greckim mieście Patras, w dzisiejszej Turcji ok. 270 r. Od najmłodszych lat Mikołaj wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także patrzył na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców, swoim znacznym majątkiem, chętnie dzielił się z potrzebującymi. Tak np. ułatwił zamążpójście trzem córkom zubożałego szlachcica, podrzucając im skrycie pieniądze. Mikołaj poszedł w ślady Jezusa wędrującego po Palestynie. Dużo podróżował i jak podaje legenda podczas jednej ze swych podróży uciszył fale morza – dlatego też uważany jest za patrona podróżników. Został wybrany na biskupa miasta Miry (obecnie Demre w południowej Turcji). Podbił sobie serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością o ich potrzeby materialne. Cuda, które czynił, przysparzały mu większej jeszcze chwały. Po długich latach błogosławionych rządów Święty odszedł po nagrodę do Pana w dniu 6 grudnia (stało się to między rokiem 341 a 352). Ciało Świętego zostało pochowane ze czcią w Mirze, gdzie przetrwało do roku 1087.

Kościół wspomina Św. Mikołaja biskupa w dniu 6 grudnia.

Św. Mikołaj jest patronem Grecji, Rusi, Antwerpii, Berlina, Miry, Moskwy, Nowogrodu. Patronuje bednarzom, cukiernikom, dzieciom, flisakom, jeńcom, kupcom, marynarzom, młynarzom, notariuszom, pannom, piekarzom, pielgrzymom, piwowarom, podróżnym, rybakom, sędziom, studentom, więźniom, żeglarzom.

Cały grudzień jest naznaczony pokojem i dobrem. Św. Mikołaj przynosi tego dnia prezenty: „dobro” i wręczany w zimowy wieczór – „pokój”. Pokój serca i miłość wigilijnego wieczoru.

Dobry święty Mikołaju

Wszystkie dzieci Cię kochają

Ty pamiętasz o nas w niebie

My modlimy się do Ciebie

Wszystkim uczniom z okazji Mikołajek życzymy wspaniałych prezentów.

Serdecznie Was pozdrawiamy Monika Piwowarczyk, Marzena Solecka