Strona główna → 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 -go kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu zwany także Światowym Dniem Wiedzy na temat Autyzmu. Dzień ten został ustanowiony w roku 2007 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości społecznej i propagowania wiedzy na temat tego zaburzenia. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. To choroba nieuleczalna, jednak przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jej nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.

Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba jest indywidualnością, nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem.

Dzień autyzmu w naszej szkole

W dniu 01.04.22r. w szkole został obchodzony Dzień autyzmu. Uczniowie włączyli się w ten dzień przygotowując plakaty o autyzmie, serduszka ze znanymi osobami, które żyją z autyzmem, jak również uczniowie ubrali się na niebiesko. Na szkolnym korytarzu pojawiły się wystawy mówiące o tym, czym jest autyzm i jak z nim żyć. Uczeń z klasy 7c A. Gertner przygotował prezentację, w której przedstawił informacje na temat autyzmu.

„Ludzie z autyzmem mają często bardzo ciekawą osobowość. Zdarzają się ludzie sukcesu, u których autyzm towarzyszy rozpoznanemu geniuszowi“. — Danuta Błaszak Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom w przygotowaniu dnia autyzmu.