Strona główna
→
"Ślady przeszłości"- projekt kulturowy przeprowadzony przez uczniów PSP nr 1 w Radomiu.
"Ślady przeszłości"- projekt kulturowy przeprowadzony przez uczniów PSP nr 1 w Radomiu.
Jesienią 2011 roku grupa uczniów z klasy 4b i 5a z PSP nr 1 w Radomiu pod opieką p. Renaty Rejmer wzięła udział w projekcie kulturowym pt. ,,Ślady przeszłości’’ organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Projekt polegał na wyszukaniu w okolicy szkoły ciekawego miejsca lub budynku, który miałby znaczenie kulturowe dla mieszkańców. Uczniowie ,,zbadali teren” i wybrali domkową kapliczkę przydrożną przy wiadukcie kolejowym przy ul. Słowackiego, która zwraca uwagę swoim pięknym wyglądem. Dzieci sfotografowały kapliczkę oraz wykonały różnymi technikami prace plastyczne przedstawiające zabytek. Informacji na temat historii kapliczki szukano w Internecie oraz źródłach pisanych.
,,Głos Mariacki’’ z 25 grudnia 2010 roku w artykule pt. ,,Kapliczka św. Rocha’’ przybliża postać patrona kapliczki – św. Rocha oraz wyjaśnia, w jakim celu wybudowano ten piękny murowany obiekt sakralny. ,, Kapliczka upamiętnia czasy epidemii cholery, dziesiątkującej mieszkańców Radomia i okolic w końcowych latach XIX wieku. Święty Roch, żyjący w XIV w., pochodził z Francji i wywodził się z dość zamożnego domu. W młodym wieku stracił obojga rodziców i wówczas to sprzedał i rozdał ubogim znaczną część swego majątku, a sam udał się w pieszą pielgrzymkę do Rzymu. Nie dotarł jednak od razu do wiecznego miasta, ponieważ zastawszy we włoskim miasteczku epidemię dżumy, postanowił zatrzymać się tam, aby pomóc chorym. Nie baczył przy tym, ze sam naraża się na śmiertelne niebezpieczeństwo, i pewnie dlatego Bóg obdarzył go łaską uzdrawiania chorych. Święty Roch został orędownikiem chorych. Kult świętego w szybkim tempie rozprzestrzenił się po Europie, a przez Kraków dotarł do Polski, gdzie Święty stał się jednym z głównych patronów chroniących od zarazy. Nic więc dziwnego, że w ostatniej dekadzie XIX wieku, kiedy to Radom i całą Polskę nękały liczne epidemie cholery, tego właśnie świętego postanowiono obrać za patrona kapliczki.’’
,,Wczoraj i dziś Radomia i Regionu’’(Nr 3-4 z 2009 r.) zawiera inne informacje na temat dziejów kapliczki św. Rocha oraz jej późniejszej renowacji. Autor artykułu pan Paweł Puton wykazał się rozległą wiedzę na temat pięknej kapliczki z Glinic. Zorganizowano spotkanie uczniów biorących udział w projekcie pt. ,,Ślady przeszłości’’ z p. Pawłem Putonem – członkiem Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia. Spotkanie odbyło się 1 grudnia 2011 w PSP nr 1. Uczniowie zaspokoili swoją ciekawość dotyczącą historii kapliczki św. Rocha i związanych z nią opowieści. Dowiedzieli się, że kapliczka swymi ponad wiekowymi dziejami przypomina dawne czasy – czasy niełatwego zmagania się z chorobą, czasy odwagi i poświęcenia się rodzinie i ojczyźnie.
Uczniowie obiecali dbać o kaplicę z Glinic i przekazywać jej dzieje innym.
Zachęcamy do obejrzenia prezenatacji zdjęć w GALERII.